Co należy sprawdzić, gdy planujemy kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Co należy sprawdzić, gdy planujemy kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Obecnie wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Rynek ten charakteryzuje się tym, że mieszkania mogą być bardzo stare, co ma swoje konsekwencje techniczne oraz prawne. Poniżej opisujemy co należy sprawdzić przed zakupem mieszkania aby dokonać dobrego wyboru i ustrzec się problemów, które później trzeba rozwiązywać na drodze sądowej.

Sprawdzanie stanu technicznego mieszkania

Gdy planujemy zakupić mieszkanie na rynku wtórnym powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić jego stan techniczny i podliczyć jakie dodatkowe inwestycje w związku z tym trzeba będzie wykonać. Na samym wstępie warto przyjrzeć się instalacjom i sprawdzić czy były one wymieniane. Sprawdzamy więc instalację elektryczną. Warto spojrzeć na bezpieczniki i już będziemy wiedzieć czy jest to instalacja starego typu czy nowsza i bezpieczniejsza. Należy też zobaczyć czy gniazda posiadają bolce. Jeśli nie, to możemy podejrzewać, że mamy instalację starego typu. Równie ważna będzie instalacja wodna. Gdy warunki na to pozwalają sprawdzić należy czy są prawidłowe spadki. Warto także zweryfikować czy w danym budynku jest wentylacja i jak wyglądają okna oraz ich szczelność. W bardzo starych budynkach typu kamienice może zdarzyć się, że wentylacji w ogóle nie ma. Objawem tego może być grzyb na ścianach. Sprzedający często takie usterki próbują zamaskować, poprzez pomalowanie tylko jednej ściany. Trzeba więc zwracać uwagę na takie drobiazgi. Nie można też zapomnieć o sprawdzeniu instalacji grzewczej. Jeśli w danym mieszkaniu jest piec to sprawdzamy jego tabliczkę znamionową. Jeśli będzie miał więcej niż 10 lat to wiadomo, że trzeba go będzie wymienić i to wygeneruje kolejne koszty. Na oglądanie mieszkania warto udać się z fachowcem, szczególnie wtedy gdy planowany jest duży remont. Wiele osób lubi przekształcać mieszkania w lokale typu studio, co wiąże się z wyburzaniem wielu ścian. Okazuje się, że w wielu sytuacjach będzie to niemożliwe, bo na przykład mamy komin, ścianę nośną czy inną ścianę, której zlikwidować nie można.

Sprawadzanie stanu prawnego mieszkania

Całą procedurę należy zacząć od sprawdzenia księgi wieczystej. Jeśli właściciel nie chce nam udostępnić numeru księgi to jest alarmujące i należy zrezygnować z zakupu. Wpis w księdze wieczystej można sprawdzić samodzielnie w Internecie i jest to bezpłatne. Przestrzega się przed korzystaniem z pomocy pośredników, gdyż w tej sytuacji jest to zbędne. W księdze można sprawdzić, kto jest właścicielem mieszkania i czy nieruchomość jest obciążona prawami osób trzecich. Mogą to być różnego typu służebności na przykład prawo dożywocia. Bardzo ważne jest też by sprawdzić czy mieszkanie jest obciążone kredytami i czy toczy się jakieś postępowanie egzekucyjne. Ponadto bezwzględnie należy sprawdzić czy w danym mieszkaniu nie ma osób zameldowanych czy zamieszkujących aby przypadkiem nie stać się nabywcą mieszkania z niechcianym lokatorem. 
Umawiając się na dopełnienie formalności u notariusza pamiętajmy także o tym, że mamy prawo poprosić o to, by wcześniej przesłał nam projekt aktu notarialnego do wglądu. 

Zakup mieszkania zawsze jest poważną transakcją, nie należy więc nabywać nieruchomości spontanicznie i pod wpływem chwili. Każde mieszkanie z rynku wtórnego należy na spokojnie obejrzeć i przeanalizować z fachowcem. Podobnie jest z jego stanem prawnym, które również powinien być zweryfikowany. 

1 thoughts on “Co należy sprawdzić, gdy planujemy kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

  1. Trochę tego jest do sprawdzenia… na pewno łatwiej sprawdzić stan techniczny mieszkania niż domu.

Comments are closed.