Dom maklerski – czym jest i jaki jest zakres jego działalności?
Inwestowanie na giełdzie wiąże się z koniecznością posiadania rachunku maklerskiego. Aby go założyć, trzeba nawiązać współpracę z domem maklerskim. Na polskim rynku jest w tym zakresie sporo opcji do wyboru.
Dom maklerski – co to takiego?
Chcąc współpracować z domem maklerskim, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym dokładnie on jest. Mianem tym określana jest instytucja, która posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie tego rodzaju działalności. Domem maklerskim może być forma inwestycyjna czy bank, który prowadzi działalność maklerską. W każdym razie może on zostać utworzony tylko i wyłącznie w postaci spółki: akcyjnej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowej, partnerskiej lub jawnej. Podmiot, który chce funkcjonować jako dom maklerski, musi spełnić szereg wymogów, np. być członkiem prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych systemu rekompensat, zatrudniać określoną liczbę osób oraz mieć tylko członków zarządu i rady nadzorczej, żeby zarządzanie nim przebiegało w prawidłowy sposób.
Czym zajmuje się dom maklerski?
Jak wyjaśniają eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital, domy maklerskie realizują wiele zadań związanych z branżą maklerską. Zajmują się przede wszystkim sprzedażą papierów wartościowych, oferują rozmaite instrumenty finansowe, a także przeprowadzają transakcje kupna i sprzedaży instrumentów finansowych na własny rachunek. Oprócz tego realizują takie transakcje również na zlecenie klientów, którzy mają otworzone rachunki maklerskie. Oprócz tego domy maklerskie doradzają swoim klientom w sprawach inwestycyjnych.
Jak wybrać najlepszy dom maklerski?
Przy wyborze domu maklerskiego trzeba się kierować paroma ważnymi przesłankami. Powinien mieć on doświadczenie i pewien staż na rynku. Niezwykle istotne są przy tym kwestie związane z opłatami. Założenie rachunku maklerskiego jest zwykle bezpłatne, ale za przeprowadzane operacje domy maklerskie pobierają opłaty. Trzeba też sprawdzić, ile transakcji opłaca się przeprowadzać w ciągu miesiąca.